Интелигентната екосистема „Човек x Автомобил x Дом“ стимулира растежа.
Xiaomi Corporation, компания за потребителска електроника и интелигентно производство, в основата на която стоят смартфони и смарт хардуер, свързани с платформа за интернет на нещата („IoT“), обяви неодитираните си консолидирани резултати за третото тримесечие на 2024 година, приключило на 30 септември 2024. Приходите за периода достигнаха нова рекордна стойност, отбелязвайки трето поредно тримесечие на стабилен растеж. През третото тримесечие на 2024 г. приходите достигнаха 92,5 млрд. юана, което представлява увеличение от 30,5% на годишна база. Калкулираната нетна печалба достигна 6,3 млрд. юана, запазвайки своите исторически високи нива. Стратегията за навлизане в премиум сегмента постигна значителен напредък, като общият марж на брутната печалба от 20,4% остана на високи нива. Трите основни направления на Xiaomi – смартфони, IoT и лайфстайл продукти и интернет услуги- постигнаха приходи от съответно 47,5 млрд. юана, 26,1 млрд. юана и 8,5 млрд. юана. Приходите от интелигентни електрически превозни средства („ЕПС“) и други нови дейности достигнаха 9,7 млрд. юана, като се доближиха до ключовата граница от 10 млрд. юана, а цялостното представяне надхвърли очакванията. Този ръст затвърждава интелигентната екосистема на Xiaomi „Човек x Автомобил x Дом“ като нов двигател на растежа, благодарение на който компанията постига рекордни резултати..
През изминалото тримесечие паричните ресурси на Xiaomi продължават да показват възходяща тенденция, като към 30 септември 2024 г. достигат нов връх от 151,6 млрд. юана. По време на тазгодишния търговски фестивал Double 11 кумулативната брутна стойност на стоките („GMV“) на Xiaomi по всички канали надхвърли 31,9 млрд. юана, достигайки рекордно високо ниво.
Пазарният дял на смартфоните на Xiaomi в континентален Китай се увеличава за трето поредно тримесечие; а продажбите на Xiaomi 15 Series надхвърлят 1 милион броя.
Глобалните доставки на смартфони на Xiaomi достигнаха 43,1 млн. броя през третото тримесечие, което е с 3,1% повече на годишна база. Според Canalys глобалните доставки на смартфони на Xiaomi се нареждат сред трите най-големи марки смартфони в световен мащаб за 17-то поредно тримесечие, с пазарен дял от 13,8%. По-специално, класацията на доставките на смартфони на Xiaomi в континентален Китай се е повишила до четвърто място, като пазарният дял на компанията се е увеличил с 1,2 процентни пункта на годишна база до 14,7%, отбелязвайки три последователни тримесечия растеж.
През третото тримесечие приходите от смартфони на Xiaomi достигнаха 47,5 млрд. юана, което представлява увеличение от 13,9% на годишна база. Компанията продължи да постига значителен напредък в стратегията си за навлизане в премиум сегмента. По данни на трети страни смартфоните на Xiaomi на цена от 3000 юана и повече представляват 20,1% от общите доставки на смартфони в континентален Китай, което е увеличение със 7,9 процентни пункта на годишна база. По ценови сегменти Xiaomi постигна увеличение на пазарния дял на годишна база в три ценови сегмента на смартфоните в континентален Китай през третото тримесечие на 2024 г. В сегмента от 3000 до 4000 юана пазарният дял на Xiaomi достигна 18,1%, което представлява увеличение с 9,3 процентни пункта на годишна база. В сегмента от 4000 до 5000 юана пазарният дял на Xiaomi достигна 22,6%, което е с 9,7 процентни пункта повече на годишна база. В сегмента от 5 000 до 6 000 юана пазарният дял на Xiaomi достигна 6,9 %, което е с 2,4 процентни пункта повече от предходната година.
Премиум смартфоните на Xiaomi продължават да бележат стабилен растеж, като серията Xiaomi 15 достигна 1 милион продадени бройки по-бързо от предишното поколение. От дебюта си серията неизменно е бестселър и поставя нови рекорди за първоначални продажби на флагмански смартфони. По време на търговския фестивал Double 11 тя оглави както обема на продажбите, така и приходите в основните платформи за електронна търговия в ценовия сегмент 4 000 – 5 999 юана.
Маржът на брутната печалба на IoT сегмента достига нов връх, като доставките на климатици и перални машини нарастват с над 50%
През третото тримесечие бизнесът на Xiaomi с IoT и лайфстайл продукти запази силната си динамика на растеж, като приходите достигнаха 26,1 млрд. юана, което е с 26,3% повече на годишна база, а маржът на брутната печалба достигна рекордно високите 20,8%, което е с 2,9 процентни пункта повече на годишна база.
Използвайки собствена технология за разработване на иновативни продукти, екосистемата за IoT на Xiaomi постигна ръст както в обема, така и в стойността. Доставките на хладилници и перални машини достигнаха рекордно високи нива, като доставките на климатици надхвърлиха 1,7 милиона броя, което е с над 55% повече на годишна база; доставките на хладилници надхвърлиха 810 000 броя, което е с над 20% повече на годишна база; а доставките на перални машини надхвърлиха 480 000 броя, което е с над 50% повече на годишна база.
Според Canalys глобалните доставки на таблети на Xiaomi продължават да постигат бърз растеж, като запазват 5-то място в света и 3-то място в континентален Китай. Доставките на глобалните аксесоари на Xiaomi са се увеличили с над 50 % на годишна база, а доставките на смарт часовниците и TWS слушалките са достигнали рекордни стойности.
Приходите от интернет услуги достигат нов връх, а брутният марж остава висок
През изминалото тримесечие бизнесът с интернет услуги продължи бързия си растеж, като приходите се увеличиха с 9,1 % на годишна база до 8,5 млрд. юана, достигайки рекордно високи стойности. Маржът на брутната печалба на интернет услугите достигна 77,5 %, което представлява увеличение с 3,1 процентни пункта на годишна база.
Базата от интернет потребители на Xiaomi продължава да се разширява. Месечните активни потребители в световен мащаб и в континентален Китай достигнаха рекордни стойности. През септември 2024 г. глобалният брой активни потребители достигна 685,8 милиона, което представлява увеличение от 10,1 % на годишна база, докато броят на активните потребители в континентален Китай достигна 167,9 милиона, което представлява увеличение от 10,6 % на годишна база.
Xiaomi SU7 постигна целта за доставка на 100 000 автомобила, а приходите от смарт електромобили се доближават до 10 млрд. юана
Xiaomi EV отново постигна растеж, който надмина очакванията. През третото тримесечие на 2024 г. приходите от бизнеса със смарт електромобили и други нови инициативи достигнаха 9,7 млрд. юана, приближавайки се до ключовия праг от 10 млрд. юана, а маржът на брутната печалба на бизнеса нарасна до 17,1 %. Xiaomi продължи да увеличава производството, като доставките на серията Xiaomi SU7 достигнаха 39 790 автомобила през тримесечието. Към 30 септември 2024 г. Xiaomi е доставила 67 157 автомобила от серията Xiaomi SU7.
През октомври 2024 г. месечните доставки на серията Xiaomi SU7 надхвърлят 20 000 автомобила. Освен това на 13 ноември 2024 г. Xiaomi достигна кумулативно производство от 100 000 автомобила, а на 18 ноември 2024 г. – целта за доставка на 100 000 автомобила. Xiaomi ще се стреми да постигне доставката на 130 000 автомобила за цялата 2024 г. Мрежата за продажби и обслужване на Xiaomi също се разширява бързо, като към 30 септември 2024 г. има 127 центъра за продажба на електрически превозни средства в 38 града в континентален Китай, което стимулира компанията да ускори доставките.
През октомври 2024 г. Xiaomi SU7 Ultra Prototype завършва предизвикателството за обиколка на Нюрбургринг Нордшлайфе, като подобрява рекорда за „Най-бърз автомобил с четири врати на Нюрбургринг Нордшлайфе в света“ с време 6′ 46″874. Вече са достъпни предварителните поръчки за Xiaomi SU7 Ultra, който се задвижва от тримоторна система, състояща се от два патентовани двигателя Xiaomi HyperEngine V8 и един двигател Xiaomi HyperEngine V6. Xiaomi SU7 Ultra достига максимална проектна скорост от 350 км/ч. На цена от 814 900 юана, предварителните поръчки на Xiaomi SU7 Ultra достигнаха 3680 автомобила в рамките на първите 10 минути. Официалната премиера на Xiaomi SU7 Ultra е насрочена за март 2025 г.
Стремеж към превръщане в световен лидер в развиващата се сфера на най-съвременните технологии чрез увеличаване на инвестициите в научноизследователска и развойна дейност
Xiaomi се ангажира да инвестира устойчиво в ключови технологии и да се превърне в световен лидер в бързо развиващата се сфера на съвременните технологии. През третото тримесечие на 2024 г. разходите за научноизследователска и развойна дейност на Xiaomi достигнаха 6,0 млрд. юана, което е с 19,9% повече на годишна база. Към 30 септември 2024 г. персоналът на Xiaomi в областта на научноизследователската и развойна дейност е 20 436 души. Xiaomi е получила повече от 41 000 патента в световен мащаб. През 2024 г. класирането на компанията във валидните световни патентни семейства на обявените 5G стандартни основни патенти („SEPs“) се изкачи до 8 място в света.
На 14 ноември 2024 г. Xiaomi EV представи технологията си за предварително проучване на интелигентни шасита, като демонстрира четири основни технологии: Xiaomi Full Active Suspension, Xiaomi Quad-HyperEngine, Xiaomi 48V Electric Mechanical Brake и Xiaomi 48V SbW System. Освен това интелигентната система за шофиране на Xiaomi ще обхване изцяло големия модел „от край до край“ и ще бъде ребрандирана като HAD, като пионерната версия на продукта ще бъде пусната на пазара до края на декември 2024 г. Към днешна дата системата за интелигентно шофиране на Xiaomi е покрила над 75 милиона километра, като NOA съставлява 81% от това разстояние, обхващайки 333 града в цялата страна с присъствието на Xiaomi SU7. Това демонстрира значителния напредък на Xiaomi в сектора на смарт шофирането. От 30 октомври 2024 г. Xiaomi SU7 Pro и Xiaomi SU7 Max започнаха поетапно внедряване на функцията за подпомагане на градската навигация (градска NOA), отбелязвайки нов етап за смарт шофирането на Xiaomi.
През октомври 2024 г. Xiaomi официално пусна Xiaomi HyperOS 2, отбелязвайки важна стъпка към изграждането на цялостна екосистема с изкуствен интелект. Тя се отличава с три основни технологични иновации – HyperCore, HyperConnect и HyperAI – предлагащи свежо и усъвършенствано изживяване за глобалните потребители в областта на основните функционалности, интелигентната свързаност между устройствата и взаимодействието с AI.