Светският пиар се учил от майка си да готви по време на карантината
Руската кухня е много разнообразна, но не всеки я харесва, защото е доста тежка и насищаща, включва мазни меса и риби, гъби, цвекло, кисели краставички, картофи, сметана, тестени храни – от ръжен и пшеничен хляб до прочутите блини, пироги и пелмени с пълнеж най-често от кайма, но може и само от зеленчуци. Как иначе в свирепия северен климат?
Супата е едно от задължителните блюда. Някога всяка чорба се е наричала “уха”, но сега това наименование е останало само за рибената. През вековете в руската кухня са навлезли много ястия от западноевропейската, които днес смятаме за традиционно руски. Такива са руската салата, която всъщност е френска и се нарича “Оливие”, “Бьоф Строганов”, “Котлет по Киевски”. Едно нещо обаче без съмнение е чисто руско и това е водката.
Наско Лазаров е познато име в светските среди като имиджмейкър на родни звезди и организатор на лъскави събития. Неотдавна той спечели наградата PR на годината 2020, а само преди седмица го гледахме в повторението на тв предаването “Черешката на тортата”, където почерпи гостите си с ястия от руската кухня. Тя, заедно с гръцката и кубинската, са му любими. Пиарът на звездите много често глези небцето си със средиземноморските специалитети на шеф Милош Костич, лично приготвял менютата на Владимир Путин, Владимир Кличко, Силвестър Сталоун и много други знаменитости.
Наско признава, че интересът му към кулинарията е от 15 години, когато организирал събитие заедно с шеф Андре Токев в голям столичен хотел. Сега е един от най-близките до Енджи Касабие и съпруга є Рабих ел Зейн – Мистър Ливан, в новото им начинание, наречено “Фабрика за храна и танци”, чиято цел е да научи децата и родителите им как да приготвят здравословни храни. Самото готвене обаче не е неговата стихия. Предпочита гозбите на майка си, която се заела да го научи да приготвя това-онова по време на месеците, прекарани заедно под карантина, пишат от ТРУД.
Салата “Оливие”
Необходими продукти:
200 г. картофи
150 г. моркови
2 яйца
150 г. колбас, варено или пушено месо по избор
120 г. грах от консерва, отцеден
120 г. кисели краставички
230 г. руска майонеза “Махеев” или “Провансал”
Начин на приготвяне:
Зеленчуците и яйцата трябва да бъдат сварени, охладени и обелени, нарязани на малки кубчета. Колбасът и краставичките също се режат на кубчета. Всички съставки разбъркваме с майонезата. Салатата трябва да престои в хладилника поне един час
Домашни пелмени
Необходими продукти:
За тестото:
500 г. пшенично брашно
250 мл гореща вода
1 яйце
1 ч. л. сол
2 с. л. олио
За пълнежа:
500 г. кайма (свинско и телешко)
1 голяма глава лук
70-80 г. студена вода
сол, черен пипер
За варенето:
сол
1-2 дафинови листа
1/2 глава лук
Начин на приготвяне:
Омесете тестото с ръце за около 7 минути, докато изстине напълно. То не трябва да лепне – ако е нужно, добавете още малко брашно.
Покрийте го с фолио или кърпа и го оставете да почива 20-30 минути. Теглото му е приблизително 800 г., затова и пълнежът трябва да е 800 г. Каймата, накълцаният лук, сол и черен пипер се омесват. Добавя се и малко вода. Взимаме част от тестото с тегло 120 г. (около 1/6), разстиламе го върху повърхност, поръсена с брашно, и го разточваме до дебелина 0,2-0,3 см. С помощта на чаша с диаметър 5-7 см изрязваме кръгчета.
Държим останалото тесто под кърпа, за да не изсъхне. С чаена лъжичка или малка вилица разпределяме каймата само в центра на кръгчетата. Сгъваме наполовина и здраво прищипваме краищата на полукръга. След това съединяваме краищата на полукръга, за да получим кръглата форма на пелмена. Готовите изделия слагаме на дъска за рязане или плоска плоча, поръсена с брашно. Слагаме пелмените във фризера, за да замразнат леко. Кипваме подсолена вода с дафинов лист, черен пипер и лук. Слагаме пелмените във врящата вода и ги разбъркваме леко. Готвим 2-3 минути, след като изплуват на повърхността. Сервират се с краве масло или заквасена сметана и черен пипер.
Супа “Уха” от сьомга
Необходими продукти:
1 замразен комплект за супа “Уха” от сьомга (продава се у нас във верига руски магазини)
2-3 картофа
1 глава лук
магданоз, копър, зелен лук
сол, черен пипер
2-3 дафинови листа
1/3 ч. ч. ориз и 1 морков (по желание)
Начин на приготвяне:
В тенжера слагаме 2-2,5 л вода, комплекта за “Уха”, обелената глава лук и моркова. След като кипне, намаляваме огъня до средно ниво, отстраняваме получената пяна, слагаме сол и черен пипер на зърна на вкус. Продължаваме да готвим на бавен огън 50-60 минути. Не трябва да затваряме тенжерата с капак. След това прецеждаме бульона, връщаме го в тенджерата и загряваме на среден котлон. Нарязваме обелените и измити картофи на средни парчета, слагаме в тенжерата. След като бульонът заври, добавяме измития ориз, след малко – и дафиновия лист. Продължаваме да готвим 15-ина минути до готовност на карофите и ориза. Докато супата се готви, отделете охладеното рибено месо от костите и го добавете към супата. Главата е отделен деликатес, който може да се сервира или в купичката със супа, или отделно. Рибеното око се счита за нещо специално. Сервирайте супата с нарязан копър, магданоз и пресен лук, отгоре със смлян черен пипер или чили.
Медена торта “Медовик”
Необходими продукти:
Купете готови блатове за медена торта, защото процесът на изпичането им е много сложен
За крема:
0,5 л заквасена сметана със съдържание на мазнини 30% или повече
1/2 ч. ч. пудра захар
1 с. л. ванилова захар
Начин на приготвяне:
Избираме заквасена сметана, която е некисела и колкото е възможно по-мазна, за да бъде кремът по-гъст и вкусен. Сложете охладената сметана в купа и започнете да разбивате на минимална скорост. Постепенно добавете пудра захарта и ваниловата захар. Щом масата стане хомогенна, спрете да биете. За да придадете на крема специален вкус, към или вместо ванилията можете да добавите по желание малко лимонова кора, няколко супени лъжици кондензирано мляко или ликьор. Намажете блатовете и страните на тортата с готовата сметана, украсете със смлени орехи и оставете в хладилника поне за една нощ, за да се напоят блатовете.
Източник: ТРУД