- В Европа се наблюдава бърз растеж на младите инвеститори, тъй като Поколение Z вече е на пазара и започва да инвестира по-рано от всяко друго поколение преди тях.
- Скорошно представително проучване в България показа, че само 19% от българите от Поколение Z са заявили, че не инвестират, докато над 34% са заявили това във възрастовите групи над 55 години.
- Младите инвеститори, на възраст 18-34 години, сега съставляват 59% от общата потребителска база на инвестиционните услуги на Revolut в България, малко под средната стойност на Revolut за ЕИЗ от 62%.
- Инвестициите в облигации чрез Revolut заемат до 45% от инвестиционните портфейли българите на възраст 18-34 години, фондовете на паричния пазар – 38%, акциите представляват 10%, а ETF – 7%.
- Средният размер на инвестиционния портфейл в България е над 4400 евро, като най-младите инвеститори (18-25 г.) започват с по-малки суми и среден портфейл от 536 евро, а тези на възраст около 35 г. инвестират над 4700 евро.
София, 16 септември 2024 г. Европа наблюдава драматичен прилив на млади инвеститори, тъй като Поколението Z започва да инвестира на по-млада възраст от всяко друго поколение преди тях. Вътрешни данни на Revolut, глобалната финтех компания с повече от 45 милиона клиенти в световен мащаб, разкриват предпочитанията на младите инвеститори и инвестиционните тенденции в България и цяла Европа. Инвестиционните услуги в ЕИЗ се предоставят от Revolut Securities Europe UAB (Revolut).
Скорошно представително проучване, проведено от Dynata по поръчка на Revolut в България, показа, че едва 19% от българите от Поколение Z заявяват, че не инвестират, докато във възрастовите групи над 55 години това споделят над 34%. Освен това се установи, че инвеститорите от Поколение Z са готови да поемат повече рискове, когато инвестират, в сравнение с други поколения. Почти 1 на всеки 3-ма българи (29%) във възрастовата група 18-24 г. заявява, че е готов да поеме по-голям риск, за да получи възможно най-много от инвестициите си, докато само 5% от над 55-годишните са готови да поемат рискове.
Според проучването при избора на инвестиционен доставчик по-младите поколения (18-34 г.) държат най-много на ниските и прозрачни такси (49%), докато за над 35-годишните българи най-важен е реномиран и доверен доставчик. Също така най-предпочитани от 18-24-годишните (38%) са дигиталните платформи за инвестиране чрез смартфон, главно поради тяхната достъпност и лекота на използване. Това предпочитание намалява във възрастовите групи над 55 години (10%).
Младите инвеститори, на възраст 18-34 години, сега съставляват 59% от общата база потребители на инвестиционни услуги на Revolut в България, малко под средната стойност на Revolut за ЕИЗ от 62%, като най-голям дял от млади хора инвестират чрез Revolut в Белгия (72% ), Нидерландия (70%) и Италия (69%). 1 от 4-ма европейски клиенти, които започват да инвестират с Revolut през първата половина на 2024 г., казва, че е нов в инвестирането.
Инвестициите в облигации чрез Revolut заемат до 45% от инвестиционните портфейли на българите на възраст 18-34 години, фондовете на паричния пазар – 38%, акциите представляват 10%, а ETF – 7%. Средният размер на инвестиционния портфейл в България е над 4400 евро, като най-младите инвеститори (18-25 г.) започват с по-малки суми и среден портфейл от 536 евро, а тези на възраст около 35 г. инвестират над 4700 евро.
Ако разгледаме най-търгуваните активи във възрастовата група 18-34 години, през юли тази година най-търгуваната акция от САЩ (оглавяваща списъците на най-продаваните и най-купуваните активи) беше американският технологичен гигант Nvidia, производител на графични процесори. Най-продаваният и купуван ETF беше Vanguard S&P 500, проследяващ представянето на акциите на 500 водещи компании, регистрирани на фондовите борси в САЩ. При акциите от ЕС водещи са германските Varta AG като най-продавани и също купувани акции от ЕС.
Rolandas Juteika, Head of Wealth and Trading (ЕИЗ), казва:
„Безпрецедентното ниво на ангажираност в инвестирането сред по-младите поколения бележи промяна във финансовия пейзаж. Това поколение е по-ангажирано, със силен фокус върху ученето. Revolut идва като удобен инструмент за изграждане на знания и увереност в инвестирането, с нашите курсове за обучение и тестове в приложението, персонализирани известия, информация за представянето на компаниите и актуални пазарни новини. Всички налични в приложението Revolut.
За лица, които нямат време или опит да управляват своите инвестиции, услугите на Robo-advisor на Revolut също могат да играят роля, тъй като използват аналитични инструменти за създаване и управление на инвестиционни портфейли, основани на финансовото състояние и цели на клиента. Ние сме нетърпеливи да се срещнем със следващата вълна от инвеститори и да подкрепим тяхното пътуване.“
Revolut предлага широк набор от инвестиционни опции за своите клиенти в ЕИЗ, с над 3000 финансови актива (акции от САЩ и ЕИЗ, ETF, корпоративни и държавни облигации), налични в приложението Revolut. Инвестирането в акции и ETF е без комисиона в рамките на отпуснатата квота на плана. Възможно е да се прилагат други такси.
Revolut също предлага услугата Robo-advisor, която е най-изгодна за клиенти, които имат ограничен или никакъв опит в инвестирането или просто нямат време да правят задълбочени проучвания. За по-активни инвеститори компанията въведе Trading Pro – платен абонамент, който предлага, наред с други предимства, достъп до ценови предимства (напр. по-ниски комисиони и по-високи лимити за размера на поръчките) и допълнителни функции за аналитични данни.
Инвестиционните услуги в ЕИЗ се предоставят от Revolut Securities Europe UAB, инвестиционен посредник, упълномощен и регулиран от Банката на Литва. Тази информация не е инвестиционен съвет, препоръка или предложение за вземане на инвестиционно решение и се предоставя само за информационни цели. Както при всички инвестиции, капиталът е изложен на риск и възвръщаемостта не е гарантирана. Представянето в миналото не е надежден показател за бъдещи резултати. Стойността на инвестициите може да се повишава и намалява, а възвръщаемостта може да бъде повлияна от валутни колебания. За допълнителна информация, моля, вижте правилата и условията за инвестиране, страницата с често задавани въпроси за таксите и описанието на риска на Revolut.